Wyniki 15. edycji Forum Pismaków - 2010

30.06.2010

Zobacz pełne wyniki 15. edycji konkursu mediów szkolnych Forum Pismaków.

15. edycja - 2010
W skład komisji konkursowej weszli:

Paweł Sito – prezes Fundacji Nowe Media (Warszawa) – przewodniczący

oraz członkowie:

Iwona Bucka - dziennikarka, pisarka - ogólnopolskie pisma kobiece,
Elżbieta Węgrzyn - „Polska. Gazeta Wrocławska”, „Panorama Wałbrzyska”,
Paweł Kamiński – redaktor portalu elekcje.org Fundacja Nowe Media,
Rafał Palacz – red. naczelny „Tygodnika Wałbrzyskiego”,
Radomir Wit -„Gazeta Studencka” (Wrocław).

Do konkursu zgłosiło się 110 redakcji.
Nadesłano ponad 330 gazetek ze wszystkich województw.

Każdy z jurorów mógł przyznać od 0 do 10 pkt.
za każde z następujących kryteriów:

samodzielności myślenia, nonkonformizmu, odwagi cywilnej autorów, przejawiającej się w podejmowaniu istotnych dla społeczności uczniowskiej i szkoły problemów oraz ich obiektywnym prezentowaniu (elegancja, zgodność z prawem, umiejętność dialogu i argumentowania, obiektywizm, okazywanie szacunku dla oponentów, szukanie kompromisu);
różnorodności tematyki i form wypowiedzi dziennikarskiej, jakości tekstów (unikanie stereotypowej formy sprawozdawczej, pomysłowość w konstrukcji tekstu – artykuł wstępny, podtytuł, śródtytuły, zwięzłość, poprawność stylistyczna
i gramatyczna itp.) oraz oryginalnej twórczości uczniowskiej;
estetyki gazetek (ilustracje, rozmieszczenie tekstów i elementów graficznych, winiety tytułowej
i winietek działów, reklam, stopki redakcyjnej, używanie „światła” – wykorzystanie miejsca
w gazetce itp.).
tworzenia gazetki szkolnej o oryginalnym charakterze – bez tekstów i ilustracji zapożyczonych z internetu i innych mediów, bez ogólnie dostępnej wiedzy podręcznikowej i encyklopedycznej.

Wyniki konkursu:
ZŁOTY LAUREAT FORUM PISMAKÓW 2010

Modrzewiak (182 pkt.) – XVII LO w Warszawie(Anna Świątek)
Klik (181 pkt.) – G 27 we Wrocławiu(Zofia Dembska –Pierzchała)
Świat Trójki (173 pkt.) – SP 3 w Jelczu – Laskowicach (Małgorzata Maciejko, Katarzyna Pilawa)

SREBRNY LAUREAT FORUM PISMAKÓW 2010
Gimpel (174 pkt.) - I LO w Chrzanowie (Agnieszka Rybińska - Dusza, Blanka Barańska)
Szkolny Donosiciel (173 pkt.) Szkoła Podstawowa w Lotyniu (Andrzej Miłoszewicz)

SZKOŁY PODSTAWOWE
1. MISTRZ PISMAKÓW 2010 – Kurier Dwójki (153 pkt.) – SP 2 w Żarach (Joanna Błażków)
2. Uczenniczek (144 pkt.) – SP 1 z Oddz. Integracyjnymi Głubczyce (Andrzej Skalik, Elżbieta Szczepanik)
3. Eksperci 64 (136,5 pkt.) – SP 64 Wrocław (Monika Czarniewska)
4. Bez tytułu (130 pkt.) - SP nr 1 Ciche (Jan Głąbiński)
5. Szkolny Flesz (125 pkt.) - SP Rososzyca (Beata Rauk)
6. Dyktafon (120 pkt.) - PSP 4 Strzegom (Dorota Bielawska)
7. Szkolny Tropiciel (119 pkt.) – SP Myślachowice (Monika Wentrys, Aneta Brzóska)
8. Na przerwie (113,5 pkt.) – SP 61 Wrocław (Lidia Gustaw)
9. Z Ósemką w świat (107 pkt.) – PSP 8 Nowa Sól (Antonina Suda)
10. Szuwarek (105 pkt.) – SP 5 Nowy Dwór Mazowiecki (Agnieszka Rabiej)

GIMNAZJA

1. MISTRZ PISMAKÓW 2010 Dyzio Gimnazjalista (166 pkt.) - G 3 Racibórz (Ewa Koczwara, Mirella Obłąg)
2. Prestiż 37 (156 pkt.) - Integracyjne Gimnazjum nr 37 Bydgoszcz (Aleksandra Walczyk)
3. Półserio (154 pkt.) – G Topola Królewska (Sławomir Doniak)
4. Szkolny Dzwonek (150,5 pkt.) – G w Okonku (Elżbieta Miłoszewicz)
5. Mig 13 (150 pkt.) – PG 13 Wałbrzych (Elżbieta Sura)
6. Duch Gimnazjum (139,5 pkt.) G 11 w Tarnowie (Monika Gdowska)
7. Apropos (131 pkt.) – G 18 Wrocław (Alicja Tocicka, Justyna Magiera, Waldemar Suchta)
8. Szkolne Klimaty (125,5 pkt.) – ZS Kołobrze (Elżbieta Puc)
9. Zetka (125 pkt.) – Gimnazjum 5 we Wrocławi (Łukasz Gałan)
10. Gim.com (113 pkt.) – G Glinianka (Monika Dąbała)

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
1. MISTRZ PISMAKÓW 2010 – Nasza Jedynka (162,5 pkt.) - I LO z Oddz. Integracyjnymi Warszawa (Sławomira Sudnicka)
2. Rabarbar (161,5 pkt.) – I LO Tarnowskie Góry (Sylwia Krakowska)
3. Batorak (155 pkt.) – II LO Warszawa (brak op.)
4. Szlif (154 pkt.) XIII LO we Wrocławiu (Wojciech Chądzyński) oraz Zbliżenia (154 pkt.) VI LO w Szczecinie (Ada Kurtycz)
5. Elektrowstrząs (150 pkt.) – ZSEE Radomsko (Aneta Jędrzejczyk) oraz Read (150 pkt.) – I LO Kołobrzeg (Blanka Góral)
6. Re(y)moncik (149 pkt.) – II LO Ostrów Wlkp. (Jerzy Wójcicki)
7. Czarno na Białym (144 pkt.) – I LO Ostrzeszów (Anna Szkopek)
8. Post Scriptum (143 pkt.) - ZS Jeżowe (Ryszard Mścisz)
9. Głos Żubra (136 pkt.) – ZSP 1 Oława (Magdalena Maziarz)
10. Obok (134 pkt.) – II LO Wałbrzych (Elżbieta Sura)

GAZETKI SZKOLNO – ŚRODOWISKOWE

Ze względu na małą liczbę zgłoszeń - miejsc nie przyznano.

GAZETKI INTERNETOWE W SYSTEMIE QMAM

Nowością w tym roku była kategoria qmamów, czyli gazetek internetowych składanych na gotowych makietach (do wyboru) na stronie www.mam.media.pl, które oceniane były przez dziennikarzy – ich współtwórców oraz animatorów medialnych z Fundacji „Nowe Media”
w Warszawie.

1. MISTRZ PISMAKÓW 2010 - Outro - ogólnopolska gazeta młodzieżowa (red. naczelni: Monika Töppich, Kamil Wiśniowski)
2. Elektrowstrząsss - gazeta Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku (Aneta Jędrzejczyk)
3. Dotyk Kultury - gazeta Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu (red. nacz. Bożena Waluda)


PISMAKI ROKU 2010 - nagrody indywidualne
(kolejność bez znaczenia)

Marika Rybak: Wrobieni w gazetkę, Mig 13 PG 13 Wałbrzych
Aneta Jabłońska: „Bo większą sztuką jest żyć niż przestać żyć...” Post Scriptum ZS Jeżowe
Karolina Padło: Bizneswomen, która się przeliczyła? Szkolny Donosiciel ZS Lotyń
Michał Boruta: Masowe pranie mózgów, Duch Gimnazjum G 11 Tarnów
Jakub Lasota: Fenomen kiczu, Szlif XIII LO Wrocław
Krzysztof Socha: Świńska sprawa, Sześć! Sześć! Sześć!, Post Scriptum ZS Jeżowe
Tomasz Miś: Turystów nie zjadamy Batorak II LO Warszawa
Aleksandra Pakuła: Kwatera Hitlera koło Wałbrzycha, Obok II LO Wałbrzych
Agata Zatorska: Tata dobry na wszystko, Świat Trójki SP 3 Jelcz – Laskowice
Monika Musiał: Cień latawca, Świat Trójki SP 3 Jelcz – Laskowice
Joanna Peszka: Miłość nadjeżdża srebrnym volvo, Dyzio Gimnazjalista G 3 Racibórz
Marcin Jaszczur: Z kluczem się nie dyskutuje!, Gimpel I LO Chrzanów

Na konkurs zgłoszone zostały 134 teksty 84 autorów.
Nagrodzone teksty można przeczytac w qmamie Mig 13

W ciągu 15 lat organizacji
Forum Pismaków...

Cztery pierwsze edycje organizowałam w Szkole Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu, od 5. edycji reprezentuję II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu (dziś w Zespole Szkół nr 2).

Przez 6 lat konkurs organizowany był dla województwa (najpierw wałbrzyskiego, później dolnośląskiego), a od 7. edycji – dla całego kraju.

Statystyka

Nadesłano na konkurs łącznie 1184 tytuły (ze szkół podstawowych 547, z gimnazjów 372, z liceów – 237, ze szkół wyższych – 1, wśród gazetek środowiskowych było ich 27), czyli ok. 3600 egzemplarzy.
Główne nagrody zdobyło 117 redakcji, wyróżniono 4 redakcje, 6 otrzymało nagrody specjalne oraz przyznano 264 nagrody indywidualne (bez laureatów 15. edycji).
Konkurs sponsorowało jednorazowo najmniej 7 darczyńców, największa ich liczba to 20.
Najdłużej w jury zasiada Iwona Bucka.

Najciekawszymi nagrodami dla redakcji były:

komputer z całym oprzyrządowaniem,
ośmiodniowe warsztaty dziennikarskie w Warszawie dla trzech redakcji, sponsorowane przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie,
tygodniowy pobyt na Międzynarodowym Festiwalu Prasy w Czeboksary (Rosja)
aparaty i dyktafony cyfrowe, drukarki komputerowe, skanery, pendrive’y
12 kompletów encyklopedii szkolnych,
książki Katarzyny Grocholi,
dyktafony, magnetofony, aparaty fotograficzne, wydawnictwa, pióra, długopisy, filiżanki i mnóstwo, mnóstwo innych.

Gala

Dwie pierwsze uroczystości kończące Forum odbyły się w szkole. Trzykrotnie - w filii wrocławskiej Akademii Ekonomicznej, dwukrotnie w sali witrażowej Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, raz w Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu, w Bibliotece pod Atlantami, w zamku Książ i czterokrotnie w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Gala 13. Forum miała miejsce w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.
Gośćmi Specjalnymi Forum Pismaków byli:

Katarzyna Grochola (pisarka), Grażyna Wolszczak (aktorka), Agnieszka Gołas – Ners autorka książki o Wiesławie Gołasie – ojcu), Dariusz Rosiak (dziennikarz), Józef Wiłkomirski (dyrygent, kompozytor, felietonista, pisarz), Andrzej Rąkowski (dziennikarz, pisarz), Aleksandra Zieleniewska (z Zarządu Fundacji „Nowe Media”), Paweł Sito (Prezes Fundacji „Nowe Media”), „Czesław Śpiewa”, Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.
Rekordzistami w zdobywaniu nagród są:

redakcja „Klika” z G 27 we Wrocławiu (7-krotnie),
„Szkolny Dzwonek” G w Okonku – (6-krotnie),
„Szkolny Donosiciel” SP z Lotynia – (6-krotnie),
„Cwaniak na 6” SP 6 Wałbrzych – (5-krotnie).

A w kategorii indywidualnej:

Piotr Dobrowolski (Wałbrzych – w podstawówce, gimnazjum i liceum – dziś w II kl. II LO) - czterokrotnie,
Radomir Wit (Wrocław – dziś dziennikarz „Gazety Studenckiej” i „Maturzysty”) – trzykrotnie,
Karolina Klipel (G 27 Wrocław – dziś licealistka) - trzykrotnie;

Od 11. Forum (poza 13.) Galę poprzedzają dwudniowe warsztaty dziennikarskie dla przedstawicieli najlepszych redakcji.


partnerzy