Wyniki 10. edycji Forum Pismaków - 2005

30.06.2005

Zobacz pełne wyniki 10. edycji konkursu mediów szkolnych Forum Pismaków.

10. edycja - 2005
W skład komisji konkursowej weszli: dr Katarzyna Bocheńska (Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu) - przewodnicząca oraz członkowie:

dla szkół podstawowych:
Tomasz Chojnowski - "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska"
Zofia Dembska - Pierzchała ("Klik" G 27 Wrocław)
Małgorzata Smolińska ("Szczęśliwa Trzynastka" G 13 Wrocław)
Mirosława Wiśniowska ("Mizol" G 1 Jelenia Góra)
Mateusz Mykytyszyn - "Nowe Wiadomości Wałbrzyskie"

dla gimnazjów:
Iwona Bucka (ogólnopolskie pisma kobiece)
Kamila Leśniak ("Szkolne co nieco" PSP 37 Wałbrzych)
Halina Nowak ("Nasza Buda" PSP 15 Wałbrzych)
Joanna Różańska ("Co w szkole 23 piszczy?" PSP 23 Wałbrzych)
Tadeusz Kordylewski ("W szkolnym rytmie" SP 1 Żary)

dla szkół ponadgimnazjalnych:
Joanna Kasprzak - "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska" (Kłodzko)
Zofia Dembska - Pierzchała ("Klik" G 27 we Wrocławiu)
Elżbieta Miłoszewicz ("Szkolny Dzwonek" G w Okonku)
Henryk Król - "Tygodnik Wałbrzyski"
Andrzej Miłoszewicz ("Szkolny Donosiciel" SP w Lotyniu)
Tomasz Chojnowski - "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska"

Na konkurs nadesłano ponad 630 gazetek z 211 szkół (w ub. roku 198) ze wszystkich województw, w tym:

81 ze szkół podstawowych,
92 z gimnazjów,
38 ze szkół ponadgimnazjalnych.

Każdy z jurorów mógł przyznać od 0 do 10 pkt. za każde z następujących kryteriów:

samodzielności myślenia, nonkonformizmu, odwagi cywilnej autorów,
umiejętności podejmowania istotnych dla społeczności uczniowskiej i szkoły problemów i ich obiektywnego prezentowania,
różnorodności tematyki i form wypowiedzi dziennikarskiej,
estetyki gazetek (ilustracji, rozmieszczenia tekstów i elementów graficznych, winiety tytułowej i winietek działów, reklam, stopki redakcyjnej itp.).

W ocenie gazetek szkolno - środowiskowych dodatkowo brano pod uwagę:

Na ile szkoła potrafiła otworzyć się na środowisko?
Na ile to środowisko skorzystało z oferty i weszło do szkoły?
Na ile treści gazetki świadczą o znajomości i miłości swej małej ojczyzny?

Wyniki konkursu:

Szkoły podstawowe:
1. MISTRZ PISMAKÓW 2005: Cwaniak na 6 (136 pkt.) PSP 6 Wałbrzych - op. Teresa Stram
2. Co w szkole 23 piszczy? (131 pkt.) PSP 23 Wałbrzych - op. Joanna Różańska, Radosław Ziubrzycki
3. Co w szkole piszczy? (125 pkt.) SP Myślachowice - Aneta Brzóska
4. Szkolne co - nieco (125 pkt.) PSP 37 Wałbrzych - Kamila Leśniak, Robert Smoczyński

Świat Trójki (117 pkt.) PSP 3 im. B. Prusa Jelcz - Laskowice - Małgorzata Maciejko
Nasza Buda (111 pkt.) PSP 15 Wałbrzych - Halina Nowak, Marcin Kaczmarek
Szkolniaczek (110 pkt.) SP 34 im. Wojska Polskiego Poznań - Ewa Kołodziejczyk, Ewa Wacławik
Flesz Czwórki (108 pkt.) SP 4 im. mjra H. Sucharskiego Bydgoszcz - Aleksandra Majkowska, Małgorzata Jakutowicz
Ndst (107 pkt.) SP 53 Kraków - Izabela Mytnik, Ewa Pawlak - Głuc
Psu - bratek (99 pkt.) Piątkowska Szkoła Uspołeczniona im. dr Wandy Błeńskiej Poznań - Agnieszka Świerblewska
Ekspres 19-stki (89 pkt.) SP 19 im. St. Staszica Poznań - Mariola Nogaj - Gorzyńska

Gimnazja:
1. MISTRZ PISMAKÓW 2005: Klik (227 pkt.) G Wrocław - Zofia Dembska - Pierzchała
2. Mizol (223 pkt.) Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze - op. Mirosława Wiśniowska
3. Szkolny Dzwonek(217 pkt.) G Okonek - Elżbieta Miłoszewicz
4. Szczęśliwa Trzynastka (217 pkt.) G 13 Wrocław - Małgorzata Smolińska, Wojciech Walczak

Wyróżnienie: Na marginesie Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich Świdnica - Barbara Cieślik, Grażyna Frankowicz

Mig 13 (211 pkt.) ZS 2 XIII Gimnazjum Wałbrzych - Elżbieta Sura
Podławek (209 pkt.) G 9 Wrocław Grażyna Zgrzybacz - Bereźnicka
Kleks (200 pkt.) G Mąkowarsko Beata Surdej
Szkolny Mixer (193 pkt.) G 2 Rzeszów - Halina Hospod, Jolanta Lasota, Robert Hus
Kfiatek - szkolny śfiatek (187 pkt.) G 3 Bielawa Edyta Paluch
Omniboos (181 pkt.) G 58 Warszawa - Maria Cyranowicz
Pinecha (181 pkt.) G 1 Wrocław Mariola Kozak, Beata Przybylska
Iks (179 pkt.) Miejskie G 1 w ZS 1 Oświęcim - Elżbieta Majer

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. MISTRZ PISMAKÓW 2005: Wzrok Ludu (260 pkt.) I LO im. Braci Śniadeckich Żnin - Dariusz Żelazny
2. Mały Kazio (255 pkt.) XLIII LO im. K. Wielkiego Warszawa - Mirosław Szaciłło
3. Identyfikator (248 pkt.) ZS Ekonomicznych im. W. Stysia Świdnica - Janina Kosztur

Obok (222 pkt.) ZS 2 - II LO Wałbrzych Elżbieta Sura
Podławek(218 pkt.) I LO im. M. Kopernika Lubin - Joanna Kędzia
Dzik Szkolny (211 pkt.) IV LO im. K. K. Baczyńskiego Słupsk - Joanna Korzeniowska - Klaja, Michał Graczyk
Modrzewiak (205 pkt.) XVII LO im. A. Frycza Modrzewskiego Warszawa - Anna Świątek
Cichacz 2 (182 pkt.) ZS Centrum Kształcenia Praktycznego Sochaczew Grażyna Gajda
Kujon (177 pkt.) I LO im. M. Skłodowskiej - Curie - Sokołów Podlaski - Dorota Bartnik, Krystyna Jasińska
Kebab (167 pkt.) LXVII LO Warszawa - Małgorzata Zalewska
Bombowa Gazeta Licealisty (167 pkt.) LO im. Braci Śniadeckich Zgorzelec - Bogdan Szamański

Wyróżnienia:

Niedostateczny ZSO im. T. Kościuszki Ziębice - Paweł Andrzejczuk
Re(y)moncik II LO im. Wł. Reymonta Ostrów Wielkopolski Mirosława A. Grzesiak, Jerzy Wójcicki

Gazetki szkolno - środowiskowe:
1. MISTRZ PISMAKÓW 2005 Szkolny Donosiciel (151 pkt.) SP Lotyń - Andrzej Miłoszewicz
2. Obiektyw (143 pkt.) G im. Karola Urbańskiego Złotniki Kujawskie Małgorzata Małecka
3. Nowinki (136 pkt.) Specjalny Ośr. Szkolno-Wych. Rybnik - Krzysztof Chełstowski, Anna Jaszczuk

Echo Dobronia (115 pkt.) PG Dobroń Andrzej Antczak, Piotr Szela
W szkolnym rytmie (95 pkt.) SP 1 im. F. Chopina Żary - Tadeusz Kordylewski, Cezary Sułkowski

Nagroda specjalna:
Odgłosy naszej klasy (pismo byłych uczniów Liceum św. Magdaleny im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu) - red. nacz. Henryk Walendowski

Jurorzy przyznali także nagrody indywidualne za artykuły zamieszczone w gazetkach (kolejność bez znaczenia).

Pismakami Roku 2005 zostali:

Ola Plutecka: Do czego ma prawo uczeń?, Zasady są po to, by je łamać, Prawdziwa rzeczywistość polskiego nastolatka BOMBOWA GAZETA LICEALISTY - Zgorzelec
Marta Marchewka SEILA: Śpieszmy się kochać ludzi IDENTYFIKATOR - Świdnica
Patryk Mierzwa: Popkultura na Parnasie REYMONCIK - Ostrów Wlkp.
Grzegorz Lewandowski: Wyśniony nauczyciel, Organizm wielokomórkowy, Kącik gracza MAŁY KAZIO - Warszawa
Aleksandra Obarek: Trwożnym okiem maturzystki MAŁY KAZIO - Warszawa
Małgorzata Lesińska: Edukacja przez absurd MAŁY KAZIO - Warszawa
Violetta Strzyżewska - Mellifera Apis: Fizyczny terror (czyli wszystkie zwierzęta są równe...), Rosyjska niechęć WZROK LUDU - Żnin
Tomasz Superczyński - Raupe: Inni, a jednak podobni WZROK LUDU - Żnin
Dorota Cebulska - Cebulka: cykl Nudy z budy, Otrzęsiny, Ręka na pulsie PODŁAWEK - Lubin
Piotr Kasprzyk: Sukces po czterokroć (koresp. wojenna), Wiedza znika OBOK - Wałbrzych
Bartłomiej Kosiński: Polak o Polakach OBOK - Wałbrzych
Aleksandra Piotrowska - Olaf: Ucieczka od głupoty, Bieg przez płotki OBOK - Wałbrzych
Adam Plona: Wałbrzych Miasto OBOK - Wałbrzych
Łukasz Sokołowski: Nie jestem gwiazdą NIEDOSTATECZNY - Ziębice
Edyta Biernacka - Żmijka: Segregacja w szkołach, Konflikt - szkodzi czy pomaga?, O dyskryminacji kobiet,Nauczyciel - misjonarz czy urzędnik? DZIK SZKOLNY - Słupsk
Anna Okupna - Leila: Segregacja, ale jaka?, Miasto a wieś. Tacy sami... DZIK SZKOLNY - Słupsk
Agnieszka Cegłowska - Selena: Czarno to widzę DZIK SZKOLNY - Słupsk
Łukasz Kopczewski: O Wojtusiu, który ze smokami walczył NA MARGINESIE - Świdnica
Ola Kasztelan: Życie za śmierć, Zwierzę też ma duszę CICHACZ 2 - Sochaczew
Rafał Feliga - Death: Boże igrzysko CICHACZ 2 - Sochaczew
Emilia Korman: Dziwny jest ich świat KUJON - Sokołów Podlaski
Emilia Kuc: Pokolenie zagubionych KUJON - Sokołów Podlaski
Diana Kot: Moja przygoda wakacyjna SZKOLNY DZWONEK - Okonek
Magdalena Kuczer - Meye: Odwrócić kota ogonem, Jak bumerangi SZKOLNY DZWONEK - Okonek
Filip Bryjka: Mieszkam na dużym blokowisku GIMNEWS - Wałbrzych
Paweł Jakubowski: Historia pewnej rodziny GIMNEWS - Wałbrzych
Irmina Mateńska: Nie bądźmy statystami PODŁAWEK - Wrocław
Maria Gardas: Biedny - czy znaczy gorszy? PRZERWA - Mycielewo
Mateusz Piwoński: Policzek i główka to szkolna wymówka MIG 13 - Wałbrzych
Paulina "Ciacho" Tusień: Preparowanie półgłówków MIG 13 - Wałbrzych
Weronika Młynarczyk: NSZZ Solidarność ECHO DOBRONIA - Dobroń
Małgorzata Borczyk - Ośka: Śmiertelne uczucia nr 2 LUZ - Wałbrzych
Michał Żerebecki: Świat bez barier - czy to mój świat? LUZ - Wałbrzych
Marta Brzyska - Mbeee: Byle dalej, byle uciec, tylko dokąd? LUZ - Wałbrzych
Natalia Wołowiec - Szkita: Ucieczka ANTYGNIECIUCH - Polkowice
Karol Filipiuk: Karola F. głos w sprawie... szkoły SZKOLNY MIXER - Rzeszów
Kacper Mroczek: Mój zaczarowany świat, Z życia Jasia PINECHA - Wrocław
Iwona Przebięda: Seriale - nasza miłość GŁOS NASTOLATKÓW - Czermin
,Anna Szewczyk - TriniTi: Himalaje kiczu KFIATEK -SZKOLNY ŚFIATEK - Bielawa
Adrian Palczewski: Kto tu rządzi? IKS - Oświęcim
Patryk Ryczkowski: Bezlitosny egoista SZUM - Mielno
Martyna Furczyk - Reporterka F.:, Na co tu można się jeszcze skarżyć BAZGROŁY ZE SZKOŁY - Tychy
Ewelina Życzyńska - Ewela: Odblaskowi jaracze BAZGROŁY ZE SZKOŁY - Tychy
Karolina Klipel: Wspominki, wypominki, Koniec; Huśtawka KLIK - Wrocław
Paulina Piekielny - Pauliśka: Kto ukradł śnieg GIMPRESS - Wrocław
Kasia Forma: A ławeczka to gdzie? Świeże i nieświeże wiadomości ze szkolnego korytarza SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA - Wrocław
Piotr Dobrowolski: cykl artykułów - SZKOLNE CO NIECO - Wałbrzych
Ala Kierepka Paranoja SZKOLNE CO NIECO - Wałbrzych
Weronika Różańska: za całość - CO W SZKOLE 23 PISZCZY? Wałbrzych
Marcin Busz: Telewizor CWANIAK NA 6 - Wałbrzych
Magda Marszałek: Można mieć oczy i nie widzieć ŚWIAT TRÓJKI - Jelcz Laskowice
Adrian Jankowski: Głośne sprawy z życia szkoły ŚWIAT TRÓJKI - Jelcz Laskowice

partnerzy