Finał 19. edycji Forum Pismaków w Katowicach!

04.07.2014

To był chyba jeden z lepszych finałów, jaki się nam udało zorganizować. Zawdzięczamy to naszym nowym partnerom, z którymi od tego roku będziemy Forum organizować, a także znakomitej ekipie uczniowsko-nauczycielskiej, która w sile ponad 50. osób pojawiła się w Katowicach. Wielkie dzięki za udział i za aktywność!

Od roku 2014 partnerem Fundacji w organizowaniu konkursu będzie Polskie Towarzystwo Kulturalne. Pisaliśmy już o tym na naszej stronie: Towarzystwo wsparło nas w trudnym momencie i wzięło na siebie ciężar organizacji i sfinansowania finału. Na pierwszym zdjęciu widać to najlepiej: baner Forum Pismaków dźwignęliśmy wspólnie!

Finał zaczął się w poniedziałek 23. czerwca wieczorem w Szymocicach koło Rybnika. Piękne lasy i świetny ośrodek wypoczynkowy były następnego dnia, we wtorek, scenerią wielkiej liczby warsztatów, które zaaplikowaliśmy finalistom i ich opiekunom. Paulina Zguda, redaktor naczelna Outro, opowiadała o tym, jak prowadzić redakcję tygodnika (co dla mediów szkolnych mogło się wydać egzotyczne, ale nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda). Marek Suska i Kamil Wiśniowski prowadzili warsztaty z zakresu prawa autorskiego. Wszyscy jurorzy byli zgodni, że znajomość tego prawa była jednym z większych problemów dla redaktorów szkolnych gazet. Gość specjalny, Marcin Borowski, wieloletni wydawca w programach śledczych TVN, prowadził warsztaty dotyczące dziennikarstwa śledczego. Robert Bogdański mówił o manipulacji w mediach i zmuszał do przeprowadzania manipulacji, aby każdy mógł poczuć na czym to polega i wiedział, jak się przed tym bronić. Marcin Grudzień tradycyjnie zajął się nauczycielami i tematem nowych technologii w edukacji.

Wtorkowe popołudnie spędziliśmy w historycznej dzielnicy Katowic, Nikiszowcu, gdzie gościli nas ludzie kierujący otwartym tam ostatnio Centrum Zimbardo, z jego szefową, Anną Solińską na czele. Poznaliśmy tradycyjne górnicze osiedle, które powstało ok. 100 lat temu, a na swoje czasy było niezwykle nowoczesne. Odwiedziliśmy Muzeum Nikiszowca, które mieści się w budynku dawnej pralni (ta maszyna na zdjęciu to magiel) i posłuchaliśmy opowieści o tym, jak to się stało, że słynny amerykański psycholog, Filip Zimbardo, przyjechał na Nikisz i objął patronatem ośrodek dla tamtejszej młodzieży. Ważnym wątkiem tej opowieści była informacja o ewolucji nastawienia naukowego prof. Zimbardo, który od szukania pierwiastków zła w człowieku (o tym mówił jego słynny eksperyment), przeszedł do poszukiwania w ludziach dobra.

Wreszcie finał. Dzięki niestrudzonej aktywności PTK mogliśmy go urządzić w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Świetne miejsce! Zaczęliśmy od gościa specjalnego, którym był znakomity reporter specjalizujący się w reportażach ze wschodu, Paweł Reszka, przez wiele lat związany z Rzeczpospolitą, obecnie pracujący w Tygodniku Powszechnym. Opowiadał o tym, jak opowiadać tak, żeby czytelnicy chcieli czytać. Mówił, że tematy „sexy” są banalne i lepiej jest czasem wyjść z pozornie ciekawej konferencji prasowej, aby spotkać zwykłych ludzi, którzy mogą powiedzieć o wiele więcej niż produkujący się na konferencji czynownicy.

Pełna lista nagród i wyróżnień opublikowana została w protokole konkursu, więc wystarczy kliknąć, żeby się dowiedzieć, kto wygrał. Za jakiś czas na stronie Forum znajdą się także wszystkie nagrodzone publikacje, choć stronę konkursu czeka przebudowa, więc może się okazać, że to „za jakiś czas” oznaczać będzie „po wakacjach”. Prosimy więc o cierpliwość. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i chcielibyśmy jedynie zwrócić uwagę na kilka spraw niestandardowych.

Po pierwsze, po raz pierwszy w historii Forum została przyznana nagroda za wiersz. Była to nagroda specjalna Przewodniczącej Rady Fundacji, Aleksandry Zieleniewskiej, a wiersz w powszechnej opinii był tego wart. Nie oznacza to jednak, że zamierzamy stworzyć w przyszłości taką kategorię. Nadal będziemy się zajmowali dziennikarstwem. Jesteśmy jednak wrażliwi na dobrą poezję, cóż poradzić…

Po drugie, nadspodziewanie wielu autorów prac indywidualnych nie zwróciło uwagi na to, że i one powinny poruszać „temat przewodni” konkursu. W rezultacie wiele prac musieliśmy zdyskwalifikować ze względów formalnych. Dwie z tych prac okazały się na tyle dobre, że jury przyznało im wyróżnienia specjalne, poza kategoriami. W następnej edycji zapewne zwolnimy autorów prac indywidualnych z obowiązku przestrzegania tematu przewodniego. Prosimy uważnie przeczytać regulamin.

Wreszcie refleksja ogólna, dotycząca poziomu konkursu i tego, jak uczestnicy poradzili sobie z tematem przewodnim. W opinii jurorów było naprawdę dobrze. Redakcje i autorzy dotarli do świadków historii, przeszukali domowe i szkolne archiwa i skorzystali z ogólnodostępnych repozytoriów cyfrowych. Było widać, że temat „Moje miasto wczoraj i dziś” rzeczywiście ich zainspirował. Jury mocno zwracało uwagę na samodzielność prac. Podejrzenia, że teksty pisane były przez osoby dorosłe oznaczały natychmiastowe wdrożenie internetowych śledztw i w przypadku potwierdzenia podejrzeń powodowały gwałtowne obniżenie ocen. Sami byliśmy zdziwieni, jak wiele można w takich kwestiach znaleźć w sieci… Tym bardziej ci, którzy przeszli przez kontrolę jurorów, mogą być dumni ze swoich osiągnięć. Gratulujemy!

No i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

fot: Agnieszka Łomińska

partnerzy