20. edycja Forum Pismaków juz wkrótce!

10.01.2015

Pomysły zawdzięczają swoje trwanie ideom. Gdyby idea konkursu gazet szkolnych nie była wartościowa, to zapewne cała inicjatywa umarłaby śmiercią naturalną po kilku edycjach. Nie brakowało przecież po drodze chwil trudnych, a zawsze w odpowiednim momencie znajdowali się ludzie, którzy chcieli pomóc. Idea broniła naszego konkursu. Nie pozwalała mu zginąć w ludzkich umysłach, a skoro trwał w nich, to trwa także realnie.

Skoro tak, to spróbujmy zadać pytanie, co to jest za idea? Czy chodzi o to, żeby umożliwić rywalizację uczniom, którzy lubią pisać i raz w roku dać mniej lub bardziej autorytatywną odpowiedź na to, kto z nich pisze najlepiej? Wątpię. Podobnie, jak w greckich Olimpiadach nie chodziło wyłącznie o to, żeby ufetować zwycięzcę, tak i tu nie chodzi wyłącznie o wygraną. Zwłaszcza, że materia nasza jest o wiele bardziej skomplikowana, niż materia sportowa, na sekundy i metry jej się nie przeliczy.

Idąc tropem idei olimpijskiej można powiedzieć, że chodzi o udział, ale to za mało. Nie każdy, kto bierze udział jest od razu pismakiem. Rasowy pismak oczywiście bierze udział, bo nie byłby sobą, gdyby stał z boku, ale to dalece nie wszystko. On rozgląda się naokoło, starając się dostrzec tematy, których nie widzą inni, ale także zagląda w głąb siebie, żeby sprawdzić, jak sam reaguje na rzeczywistość. Jest niespokojny. Szuka, zastanawia się, porównuje. Spala go ciekawość świata. Chce wyrazić siebie, ale także chce pokazać, co jest ważne dla innych. Prowadzi dialog, ale i jest dialogiem.

To jest właśnie idea niosąca Forum Pismaków. Szukamy ludzi, którzy chcą wyrazić świat i wyrazić siebie i tacy ludzie szukają nas. Cieszymy się, że będziemy się mogli spotkać po raz dwudziesty.

Wspólnie z nami ideę tę realizuje Polskie Towarzystwo Kulturalne, które od tej edycji jest razem z Fundacją Nowe Media organizatorem konkursu.

Zainteresowanych prosimy o zajrzenie do REGULAMINU, gdzie znajduje się opis wszelkich działań, jakie będziemy podejmowali. Dotychczasowych uczestników ucieszy zapewne wiadomość, że temat przewodni będzie musiał być realizowany tylko w jednym wydaniu gazet i nie będzie dotyczył wywiadów i reportaży. Sam temat przewodni zostanie w związku z tym ogłoszony dopiero w styczniu. Nowa edycja oznacza zatem więcej wolności. To chyba dobrze.

Robert Bogdański,
prezes Fundacji Nowe Media

Zobacz: NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

partnerzy