Czasy, gdy termometry lekarskie zawierały toksyczną rtęć, odeszły już dawno do lamusa. Współcześnie standardem w placówkach medycznych i domowych apteczkach są urządzenia elektroniczne, wśród których prym wiodą zwłaszcza modele bezdotykowe. Są one banalnie proste w obsłudze, wystarczy bowiem przyłożyć je na kilka sekund do czoła, by skutecznie zmierzyć temperaturę. Termometr bezdotykowy sprawdzi się zwłaszcza w domach, gdzie przebywają małe dzieci, ponieważ jest wygodny w użyciu i często posiada dodatkowe, niezwykle przydatne funkcje.
Budowa i działanie termometru bezdotykowego
Zdecydowana większość elektronicznych termometrów bezdotykowych dostępnych na rynku składa się z systemu optycznego, detektora oraz układu pomiarowego z czytelnym wyświetlaczem. Ten pierwszy element odpowiada za skupianie promieniowania cieplnego emitowanego przez ludzkie ciało. Detektor ma z kolei za zadanie przetworzenie go na sygnał elektroniczny, który następnie jest przetwarzany przez układ pomiarowy ukazujący temperaturę. Na uwagę zasługują zwłaszcza nowoczesne termometry bezdotykowe na podczerwień, umożliwiające detekcję ciepła wytwarzanego przez przepływ krwi tętniczej. Dzięki temu wystarczy włączyć urządzenie i wycelować je w czoło, trzymając w odległości około 5 cm od twarzy, aby po chwili na ciekłokrystalicznym ekranie ukazał się wynik.
Termometr dla dziecka – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Dostępne na rynku termometry bezdotykowe na podczerwień będą zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób, które mają w domu małe dzieci. Gwarantują one bowiem najdokładniejsze; wyniki pomiarowe i wygodę w użytkowaniu. Jest to również higieniczne rozwiązanie, ponieważ nie jest wymagany kontakt urządzenia ze skórą. Jeśli właśnie zastanawiamy się nad zakupem tego rodzaju sprzętu, w trakcie przeglądania ofert powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii:
- Precyzję pomiaru – w dobrym termometrze bezdotykowym na podczerwień granica błędu nie powinna być większa niż +/- 0,2°C.
- Czas pomiaru – warto wybierać modele, w których wynosi on mniej niż sekundę, bo gwarantuje to jeszcze większą wygodę w użyciu, zwłaszcza gdy obiektem badania ma być niesforne dziecko.
- Pamięć – termometr powinien posiadać możliwość zapisu wyników pomiaru łącznie z datą oraz godziną, ułatwia to bowiem śledzenie przebiegu choroby.
- Dodatkowe funkcje – niektóre termometry oferują np. pomiar temperatury samego powietrza czy wody, posiadają funkcję automatycznego wyłączania oraz możliwość wyboru skali (Celsjusza albo Fahrenheita).