Siedzący tryb życia, brak należytej dawki ruchu, ale i intensywne uprawianie sportu wiążą się z coraz częściej obserwowanymi w naszym społeczeństwie chorobami i dolegliwościami ze strony narządu ruchu. Jednym ze sposobów opracowanych z myślą o poprawie sprawności fizycznej i zminimalizowaniu dolegliwości bólowych jest terapia manualna. Na czym dokładnie polega i kto może skorzystać z jej pomocy?
Czym jest terapia manualna?
Na gruncie fizykoterapii terapia manualna jest niczym innym jak zbiorem wykwalifikowanych i opracowanych z myślą o przywracaniu sprawności fizycznej technik leczenia stawów i tkanek miękkich. Te rozmaite metody ucisku, chwytu i masażu dobierane są indywidualnie do potrzeb, wieku, mobilności i ogólnego stanu zdrowia osoby zgłaszającej się na zabiegi. I chociaż znaczna ilość tychże technik nie jest powszechnie znana i pozostaje tajemnicą używających je specjalistów, to większość z nas doświadczyła w swoim życiu zapewne niejednej z nich.
Najróżniejsze rodzaje masażu, zabiegi kręgarskie, drenaż limfatyczny i wiele innych zabiegów to przykłady terapii manualnych, które rozwijały się na przestrzeni wieków w niemal wszystkich kulturach świata. Wzmianki na temat najróżniejszych technik terapeutycznych ukierunkowanych na mięśnie, czy stawy, znaleźć można na staroegipskich piktogramach, w księgach tradycyjnej medycyny chińskiej i pochodzącej z dalekich Indii ajurwedy. Nawet teksty Hipokratesa opisują niektóre z tych technik, które już w tamtych czasach używane były do leczenia różnych dolegliwości. Dzisiaj terapia manualna praktykowana i wykorzystywana jest przez wiele różnych profesji. Jej elementy znaleźć można w pracy fizjoterapeutów, masażystów, osteopatów i osób zajmujących się chiropraktyką.
Kto może skorzystać z terapii manualnej?
Zabiegi terapii manualnej dedykowane są tym wszystkim, którzy zmagają się z zaburzeniami narządu ruchu. Mogą to być dolegliwości bólowe lub zmniejszenie zakresu ruchu, a także stany zapalne toczące się w obrębie mięśni oraz stawów i wynikające z nich obrzęki. Zmniejsza bolesność blizn po urazach i zabiegach chirurgicznych. Doskonale sprawdza się w terapii bólu pleców, rwie kulszowej czy przy korekcji najróżniejszych wad postawy. Jednak terapia manualna wykazuje przede wszystkim holistyczne działanie na cały nasz organizm. Dlatego też skorzystać z niej mogą osoby zmagające się z częstymi, głównie napięciowymi bólami głowy, migrenami, problemami natury neurologicznej i psychologicznej oraz zaburzeniami snu. Zmniejszając napięcie mięśniowe, usprawnia nie tylko nasze ciała, ale i umysły. Redukuje objawy stresu, koi nerwy i układ nerwowy, pozwala przywrócić właściwy rytm snu i czuwania. Poprawia krążenie żylne, dotlenia tkanki całego organizmu i wspomaga działanie układu odpornościowego.
Czy terapia manualna jest bezpieczna?
Terapia manualna kręgosłupa w pierwszej kolejności wykonywana powinna być przez doświadczonych specjalistów w swojej dziedzinie. To ich umiejętności, wiedza i praktyka decydować będą o wyborze właściwych metod i technik terapeutycznych. W zależności od zgłaszanych dolegliwości, chorób towarzyszących, czy wieku pacjenta, dobierane są takie metody, które z pewnością nie pogorszą stanu zdrowia. Przeciwwskazaniem do zastosowania niektórych technik może być na przykład zaawansowana ciąża, problemy z krążeniem i krzepliwością krwi, niektóre choroby przewodu pokarmowego oraz układu żylnego. Dlatego też udając się na pierwsze spotkanie z terapeutą, warto przygotować wszystkie dotychczas wykonane badania, w tym wyniki badań obrazowych narządu ruchu.