Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wakacje z rodziną, czy planujemy wyjazd z przyjaciółmi lub podróż służbową, za każdym razem stajemy przed wyborem transportu. Odpowiednia decyzja może rzucić się cieniem na całą wyprawę i jej koszty. Samolot jest drogi, pociąg bardzo powolny, samochód może stanąć w korkach, a w autobusie będzie ciasno. Co zatem warto wiedzieć o transporcie międzynarodowym, żeby podjąć właściwą decyzję?

Samolotem

W ostatnich latach tanie linie lotnicze pozwoliły na niskobudżetowy transport międzynarodowy między wieloma miastami i stolicami Europy. Już za kilkadziesiąt złotych, możemy kupić bilety w obie strony, z różnych miast Polski na przykład do Oslo, Mediolanu, Londynu czy Dublina. To świetny wybór na wypad z młodą grupą znajomych, podczas gdy rodzinne wakacje mogą na tym ucierpieć. Niska cena niesie za sobą pewne niedogodności. Pomijając mały komfort podróży, istnieje także bardzo restrykcyjna polityka bagażowa, gdzie za każdą małą torbę musimy dodatkowo dopłacać. Do tego dochodzą, często niedogodne godziny lotów i lotniska oddalone od centrum większych metropolii.

Pociągiem i autobusem

Pociąg i autobus, to naziemny transport, który nadal możemy wykorzystać do wyjazdu za granicę. Jednak w przypadku kolei, kierunki będą bardzo ograniczone, a dojazd, na przykład nad morze śródziemne, będzie niemożliwy. Autokary można wykorzystać podróżując nawet do Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, jednak czas trwania podróży i ceny biletów, które są często wyższe niż bilet na samolot, poddają mocno pod wątpliwość zasadność takiego wyboru.

Własne cztery koła

Samochód to ciągle dobry sposób na komfortową podróż. Nawet jeśli trafimy na korek, zawsze możemy wysiąść i rozprostować nogi. To także transport, którego będziemy mogli używać w miejscu naszej destynacji, co daje duży komfort i poczucie wolności. Przy okazji, po drodze zawsze można pozwiedzać. Warto wziąć pod uwagę także koszty. Samochód nie jest opłacalny, gdy podróżujemy samotnie. Im więcej pasażerów na pokładzie – tym niższa cena przejazdu jednej osoby.